Tokat yöresinde Gölgeli festivali fark attı.

    Tokat’ın Almus İlçesine bağlı Gölgeli kasabasında yapılan yayla şenlikleri Tokat- Sivas illerinin ortak kullandığı Dumanlı yaylası çevresindeki yerleşim yerlerinden gelen binlerce kişi zevkle izledi. Almus gölü kenarında şirin bir belde olan Gölgeli kasabası Temmuz ayı sonunda yaptığı yayla şenlikleri Tokat il merkezide içinde olmak üzere İl dahilinde yapılan festivallere ve yayla şenliklerine fark attı. 9.8.2009 tarihinde bir şirket rafından Tokat Cumhuriyet meydanında düzenlenen alevi kültürü olan “ELLİK” oyunlarını da geride bırakan Gölgeli yayla şenliklerindeki yaşlısı, genci, çocuğu ile katıldığı ve zevkle, heyecanla oynadıkları “ELLİK” oyunu da yörede ses getirdi. Gölgeli Belediye başkanı Salih Akyurt ve personellerinin titizlik, disiplin içinde organize ettikleri yayla şenlikleri Tokat illinde lider olmayı başardı.

       Siyasetin konuşulmadığı Dumanlı yaylasında Belediye başkanı Salih Aykurt ve Tokat milletvekili Orhan Diren Koltuk sevdalılarına ve Milletvekilliğinin önemini anlamayanlara önemli mesajlar verdiler.

Binlerce insanın izlediği yayla şenliklerinde Semah oyunları ile Ellik oyunu oynandı. Yörenin kızları da yöresel kıyafetleri ile Ellik oyununu Kolbastıya çevirmeleri festivale damgasını bası. Yörenin güzel kızları izleyenlerini hayran bıraktı.

Comments are closed.